Selasa, 8 Januari 2019

RPH PENDIDIKAN IBADAT


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 1

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Sirah
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
3 Januari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Hadas.
Kemahiran:
Membaca dan menulis.
Kaedah:
Dialog.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid mengenali beberapa contoh hadas.
2.      Murid mengetahui tidak sah melakukan ibadah ketika berhadas.

Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat membezakan beberapa jenis hadas.
2.      Murid dapat menyatakan bahagia hadas.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus.
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin dan fokus.
Bahan bantu mengajar:
Kad manila, kertas dan kertas warna dan debu tanah yang suci.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
1.      Apakah maksud simbol tersebut?

Andaian jawapan: Tandas.

2.      Kerap menjumpai simbol tersebut di mana?

Andaian jawapan:
-Berdekatan surau
-Tempat kunjungan orang awam.

3.      Apa tujuan untuk ke tandas?

Andaian jawapan:
Membung hadas.

1.      Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih.
2.      Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan.
3.      Pelajar cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.
4.      Guru mengaitkan gambar dengan tajuk yang hendak dipelajari.
Kemahiran berfikir:

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran.

Strategi:

-Berpusatkan murid.
-Berpusatkan bahan.

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani mencuba
Langkah 1
(10 minit)
Pengertian hadas:

-Keadaan tidak suci pada diri seseorang yang menyebabkan ibadah tertentu.

-Contoh ibadah:
Solat, tawaf, menyentuh dan membawa al-Quran tidak sah dilakukannya.

-Guru menerangkan pengertian hadas.

-Guru meminta murid berbincang secara berdua-dua.

-Guru menyoal kembali kepada murid.
Strategi:
Pemusatan guru.

Nilai:
Disiplin dana fokus.
Langkah 2
(5 minit)
Bahagian hadas:

-Pengertian hadas kecil.
-Perkara yang menyebabkan hadas kecil (batal wuduk).

-Contoh orang yang berhadas kecil.

-Pengertian hadas besar.

-Perkara yang menyebabkan hadas besar.

-Guru menerangkan isi pelajaran.

-Guru meminta murid menyelesaikan permasalahan yang yang disediakan oleh guru.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila
-Kertas
-Kertas warna





Langkah 3
(5 minit)
Cara-cara bersuci daripada hadas:

-Bersuci dari hadas kecil.
-Bersuci dari hadas besar.

Larangan ketika berhadas.

-Melakukan demonstrasi tayamum.

-Mengadakan sumbangsaran bersama murid.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Debu tanah yang suci.

Nilai:

-Fokus

Kemahiran:

-Mendengar
-Melihat

Penutup
Hadas adalah berbeza dengan najis.
Hadas terbahagi kepada dua bahagian iaitu kecil dan besar.
Terdapat beberapa perkara yang menyebabkan terjadinya hadis kecil dan besar.
Terdapat beberapa cara untuk bersuci daripada hadas kecil dan besar dan terdapat juga beberapa larangan ketika berhadas.
-Beberapa orang murid diminta untuk menjawab suai padan yang telah disediakan oleh guru.

-Mengulang kembali secara ringkas pelajaran yang diajar.
-Merumus pembelajaran.

Nilai:

-Mempunyai kesedaran dan lebih prihatin terhadap diri sendiri ketika sebelum melakukan ibadah.

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 2


Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Haid, nifas dan istihadah.
Kemahiran:
Membaca, mengira dan menulis
Kaedah:
Menggunakan ICT.
Pengetahuan sedia ada:
  1. Murid mengetahui bahawa haid, nifas dan istihadah adalah tentang darah.
  2. Murid mengetahui bahawa haud, nifas dan istihadah hanya terjadi kepada perempuan sahaja.

Hasil pembelajaran:
  1. Murid dapat menyatakan tempoh masa bagi setiap jenis darah tersebut.
  2. Murid dapat membezakan antara darah haid,nifas dan istihadah.
  3. Murid dapat menyebutkan lafaz niat mandi wajib beserta makna dengan betul.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Komputer dan LCD.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Menunjukkan gambar seorang remaja perempuan berserta ciri-cirinya dan juga gambar seorang wanita yang baru mendapat anak.

1.      Gambar apakah itu?

Andaian jawapan:
Seorang perempuan remaja dan wanita yang baru bersalin.

2.      Adakah mereka boleh bersolat dan penuh dalam tempoh sebulan?

Andaian jawapan:
Tidak.

3.      Mengapa tidak boleh solat?

Andaian jawapan:
Mereka keluar darah kotor.
1.      Guru memaparkan gambar tersebut di papan putih dengan menggunakan LCD.
2.      Melakukan proses soal jawab.
3.      Guru mengaitkan gambar dengan tajuk yang hendak dipelajari.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD
-Komputer

Teknik:
Menggalakkan pelajar untuk berfikir
Langkah 1
(10 minit)
Pengertian haid, nifas dan istihadah:

Haid: Darah yang keluar daripada Rahim perempuan pada setiap bulan seawal 9 tahun yang bukan disebabkan penyakit wiladah (melahirkan anak)

Nifas: Darah yang keluar daripada rahim perempuan ketika atau selepas melahirkan anak.

Istihadah: Darah penyakit yang keluar daripada Rahim perempuan selain pada masa haid dan nifas.
Meminta beberapa orang murid menyebut pengertian haid, nifas dan istihadah dari sudut kefahaman mereka.
Teknik:

-Pengulangan.
Langkah 2
(5 minit)
Tempoh masa bagi haid, nifas dan istihadah.
-Memaparkan video cara perkiraan tempoh masa haid, nifas dan istihadah serta memaparkan carta perkiraannya.

-Guru meminta murid-murid untuk kira bersama dan membuat jadual tempoh masa tersebut di dalam buku tulis.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD
-Komputer

Strategi:

-Berpusatkan bahan.
Langkah 3
(5 minit)
Perkara yang dilarang ketika haid dan nifas.

-Cara menyucikan diri daripada haid dan nifas berserta istihadah.

-Langkah-langkah untuk melakukan solat bagi perempuan yang beristihadah.

-Niat mandi wajib.
-Guru menayangkan video.

Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD
-Komputer

Strategi:


-Berpusatkan bahan.
Penutup
(3 minit)
Darah haid,nifas dan istihadah hanya berlaku kepada perempuan sahaja. Terdapat tempoh masa untuk setiap darah tersebut agar mudah untuk membezakannya. Ada perkara yang dilarang ketika berada dalam keadaan haid dan nifas. Antara contohnya ialah tidak boleh mendirikan solat. Setelah berhenti darah-darah tersebut, terdapat cara yang perlu diikuti untuk membersihkan diri iaitu hanya dengan mandi wajib.
-Guru meminta beberapa orang murid untuk mengisi tempat kosong pada soalan yang dipaparkan di papan putih.

-Guru merumuskan secara ringkas tentang isi pelajaran yang baru dipelajari.

-Guru membuka ruang kepada murid untuk bertanya soalan.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD
-Komputer

Strategi:


-Berpusatkan bahan.


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 3


Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Baligh
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Dialog.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid mengetahui orang yang sudah baligh itu ialah orang dewasa.
Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat menyatakan 3 ciri-ciri orang yang baligh.
2.      Murid dapat membezakan tanda-tanda baligh dari segi jasmani diantara lelaki dan perempuan.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Kad manila dan kertas warna.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

1.      Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
2.      Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Beri satu situasi kepada murid:

“Sedang berjalan-jalan, terjumpa sejumlah wang.”

1.      Adakah kamu mengambil duit tersebut atau bertanya kepada orang lain jika ada kehilangan wang?

Andaian jawapan:
Ambil duit tersebut.

2.      Kalau ustazah yang menjumpai wang tersebut, ustazah akan bertanya kepada orang lain jika ada kehilangan wang. Kamu rasa kenapa?

Andaian jawapan:
Kerana guru sudah besar dan boleh berfikir jauh.

3.      Kalau orang yang dah besar dan berfikiran jauh, dalam islam orang tersebut boleh dipanggil apa? Sudah menapai tahap apa?

Andaian jawapan:
Sudah baligh.


1.      Melakukan proses soal jawab.
2.      Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
Kemahiran:

-Berfikir.
-Mendengar.


Langkah 1
(10 minit)
Pengertian baligh:

Bahasa: Sampai atau jelas.

Istilah: satu tahap umur manusia sudah sampai atau jelas dari segi jasmani, rohani, akal dan emosi untuk menerima dan mengamalkan seluruh perintah Allah SWT dan meninggalkan seluruh larangan-Nya.

-Perkembangan umur manusia menurut islam.

-Melakukan sesi sumbangsaran bersama murid.

-Guru menerangkan maksud baligh.
Nilai:

-Berani mencuba.

Strategi:

-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan bahan.
Langkah 2
(5 minit)
Tanda-tanda baligh.

-Tanda-tanda dari segi jasmani.
-Ciri-ciri orang yang baligh.
-Persediaan sebelum baligh.

-Meminta murid untuk menyusun isi-isi pelajaran pada kategorinya.

-Menerangkan sambil membetulkan jika berlaku kesalahan pada jawapan anak murid tersebut.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila
-Kertas warna
Langkah 3
(5 minit)
Taklif:

Bahasa: Pembebanan.

Istilah: Menerima tanggungjawab dan kewajiban sebagai seorang islam setelah baligh.
-Guru menerangkan maksud taklif.
Strategi:

-Pemusatan guru

Nilai:

-Taat.
-Patuh.

Kemahiran:

-Mendengar.
-Membaca
Penutup
(3 minit)
Pada umur 9-15 tahun, adalah peringkat yang telah cukup umur sebagai permulaan dewasa dan boleh dikatakan seseorang yang sudah baligh. Terdapat beberapa tanda dan ciri-ciri seseorang itu telah baligh. Kita perlu membuat persediaan sebelum menempuh alam baligh seperti berlatih solat secara sendiri atau berjemaah dan persediaan dalam ibadah lain juga. Ini kerana ibadah-ibadah tersebut akan menjadi kewajiban seseorang itu apabila sudah baligh. . Ia juga di panggil sebagai taklif, dimana seseorang itu menerima tanggungjawab dan kewajiban sebagai seorang islam setelah baligh.
Guru mengulang pelajaran secara ringkas.
Strategi:

-Pemusatan guru

Kemahiran:

-Mendengar.

Nilai:

-Fokus.
-Taat.

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 4

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Mandi
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Lakonan
Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid mengetahui mandi wajib adalah cara untuk bersihkan dari dari hadas besar.

Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat menyebutkan jenis-jenis mandi wajib.
2.      Murid dapat menyebutkan cara-cara mandi wajib mengikut turutan.
3.      Murid boleh membaca doa selepas mandi wajib dengan lancar.

Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Kad manila dan kertas warna, komputer dan LCD.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

1.      Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
2.      Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Menunjukkan video animasi pendek tentang seseoang sedang mandi.

1.      Apa yang  dilakukan?

Andaian jawapan:
Mandi

2.      Sebelum mandi, adakah dia ad abaca apa-apa??

Andaian jawapan:
Ada.

3.      Baca apa?

Andaian jawapan:
Niat.

4.      Siapa yang di sini mandi sebelum hadir ke sekolah?

Andaian jawapan:
Saya.
1.      Melakukan sesi soal jawab.
2.      Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
3.      Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Komputer
-LCD.

Nilai:

-Fokus.
-Peka.

Strategi:

-Berpusatkan bahan
Langkah 1
(10 minit)
Jenis-jenis mandi:

-mandi wajib dan sebab-sebab yang mewajibkan mandi.
-Mandi sunat.
-Mandi harus
-Guru membaca dan menjelaskan tentang jenis-jenis mandi dan mengaitkan dengan kehidupan pelajar.

-Melakukan soal jawab dengan murid.
Strategi:

-Berpusatkan bahan,
-Berpusatkan guru.

Nilai:

-Berani mencuba
Langkah 2
(5 minit)
Rukun-rukun mandi wajib:

-Huraian rukun-rukun mandi wajib.
-Guru mengaitkan rukun-rukun mandi wajib dengan video yang ditunjukkan.

-Membaca niat mandi wajib bersama-sama murid.

-Murid menghafal niat mandi wajib.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Komputer.
-LCD.

Teknik:

-Hafalan.
Langkah 3
(5 minit)
Sunat-sunat mandi.

Cara-cara mandi wajib.
-Membaca sunat-sunat mandi wajib sambal melakonkannya

-Guru melakonkan bersama-sama murid.
Teknik:

-Lakonan.
Penutup
(3 minit)
Mandi terbahagi kepada 3 bahagian iaitu mandi wajib, mandi sunat dan mandi harus. Terdapat 3 rukun mandi wajib iaitu niat, menghilangkan najis pada badan sebelum mandi dan menyanpaikan serta meratakan air keseluruh badan. Terdapat juga sunat-sunat mandi yang mempunyai 11 isi. Mandi wajib mempunyai cara-cara dan turutannya .
-Guru melakukan pengulangan isi pelajaran secara ringkas.

-Guru meminta murid menjawab soalan yang telah disediakan pada papan putih.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila.
-Kertas warna.

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA

MINGGU 5

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Wuduk
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Dialog.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid mengetahui perlu berwuduk sebelum solat.
2.      Murid mengetahui wuduk boleh membersihkan diri daripada hadas kecil.

Hasil pembelajaran:
1.     Murid boleh menyebutkan perkara-perkara yang merupakan syarat sah bagi wuduk.
2.      Murid dapat membaca doa selepas berwuduk dengan lancar.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan, lembaran kertas dan marker.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(4 minit)
Menunjukkan gambar orang sedang solat. 
  1. Berdasarkan gambar, apa yang sedang dilakukan?
Andaian jawapan:
Solat.

2. Siapa dah solat zohor?

Andaian jawapan:
Saya.

3. Sebelum solat kita perlu ambil apa terlebih dahulu?

Andaian jawapan:
Ambil wuduk

 1.      Melakukan sesi soal jawab.
2.      Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
3.      Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.
 Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad imbasan.
Langkah 1
(6 minit)
Syarat-syarat sah wuduk

-Memanggil beberapa orang murid untuk memegang kad imbasan dan meminta murid menyusunnya mengikut turutan.

-Bincang bersama murid akan jawapan yang betul.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad imbasan

Kemahiran:

-Berfikir

Nilai: 

-Berani.
-Yakin.
-Fokus
Langkah 2
(8 minit)
Larangan semasa tiada wuduk.

Doa selepas wuduk:

أشهد أن لآ إله إلا الله وحده لاشريک له وأشهد أن محمدا عبده ورسوله. آللهم اجعلني من التوابين واجعلني من المتطهرين. واجعلني من عبادک الصالحين.

Ertinya:

Aku bersaksi bahawa tiada tuhan selain Allah SWT yang maha esa, tiada sekutu bagi-Nya, dan aku bersaksi bahawa Nabi Muhammad SAW. Ya Allah jadikan diriku dari kalangan orang yang bertaubat dan jadikanlah diriku dari kalangan orang yang bersuci dan jadianlah diriku dari kalangan hamba-Mu yang soleh.

-Meminta murid bincang di dalam kumpuluan tentang larangan semasa tiada wuduk.

-Menghafal doa selepas wuduk.
Teknik:

-Menghafal.

Kemahiran:

-Mendengar.
-Melihat.
-Membaca.

Strategi:

-Berpusatkan guru.
Langkah 3
(7 minit)
Kelebihan berwuduk.
Aktiviti berkumpulan:

-Guru meminta bincang dan tuliskan kelebihan berwuduk dan perkara-perkara yang makruh ketika mengambil wuduk.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Lembaran kertas dan marker

 Strategi:

-Berpusatkan murid.

Nilai:

-Semangat berkumpulan.
-Kerjasama.
Penutup
(3 minit)
-Guru membuka persoalan kepada murid.


-Sesi soal jawab.

-Memberi aktiviti sebagai kerja rumah
Nilai:

-Taat.
-Patuh.

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA

MINGGU 6

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat  
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Solat
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Lakonan.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Solat sehari ada 5 waktu.
2.      Solat rukun islam kedua.


Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat menyebutkan 3 syarat-syarat sah solat.
2.      Murid dapat menyatakan rukun-rukun solat dengan mengikut turutan.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Komputer dan LCD
Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين


1.      Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
2.      Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Guru memaparkan video azan berkumandang dan orang mendirikan solat.

1.      Apa yang kamu dampak dalam video

Andaian jawapan:
Azan.

2.      Setelah selesai azan, apa yang dilakuakan oleh mereka?

Andaian jawapan:
Solat.


1.      Melakukan proses soal jawab.
2.      Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
3.      Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.
4.      Guru mengaitkan dengan rukun islam.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD
-Komputer.

Nilai:

-Berani mencuba.
-Fokus.

Kemahiran:

-Mendengar
-Melihat


Langkah 1
(5 minit)
Syarat-syarat sah solat.
Melakukan sesi sumbangsaran dengan murid.
Strategi:

-Berpusatkan murid.

Nilai:

-Berani mencuba.
Langkah 2
(8 minit)
Rukun-rukun solat
Guru meminta seorang murid melakonkan cara bersolat sambal menerangkan setiap rukun-rukun solat.
Kemahiran:

-Mendengar.
-Melihat.

Nilai:

-Fokus.


Langkah 3
(8 minit)
Perkara yang membatalkan solat.

Kelebihan solat.
-Guru membaca dan menerangkan perkara yang membatalkan solat.

-Guru meminta murid-murid untuk menuliskan kelebihan solat pada papan putih.
Strategi:

-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan murid.

Nilai:

-Berani mencuba.
-Tolong-menolong.

Kemahiran:

-Berfikir.
-Menulis.
Penutup
(3 minit)
-Guru membuka ruang untuk bertanyakan soalan.


-Guru memberikan tugasan sebagai kerja rumah.
Teknik:

-Pengukuhan.

Nilai:

-Berani
-Patuh.

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 7

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Solat Jumaat:
-Pengertian solat jumaat.
-Syarat-syarat wajib solat jumaat.
-Tujuan atau hikmah difardhukan solat jumaat.
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Lakonan.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Orang lelaki akan ke masjid setiap hari jumaat untuk menunaikan solat jumaat.
Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat membezakan solat jumaat dan solat fardhu.
2.      Murid dapat menyebut 4 tujuan atau hikmah difardhukan solat jumaat.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Sejadah.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

1.      Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
2.      Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Meminta beberapa murid untuk melakonkan situasi solat jumaat.

1.      Apa yang kamu lihat?

Andaian jawapan:
-Orang solat berjemaah 2 rakaat

1.      Melakukan proses soal jawab.
2.      Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
3.      Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.

Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Sejadah.

Nilai:

-Berani mencuba.
-Fokus.

Kemahiran:

-Mendengar
-Melihat

Langkah 1
(8 minit)
Pengertian solat jumaat:

-Solat jumaat ialah solat dua rakaat yang dilakukan secara berjemaah pada waktu zuhur hari jumaat di masjid atau tempat tertentu yang dibenarkan dengan didahului dua khutbah.

Hukum solat jumaat.

-Guru membaca dan menerangkan maksud sjumaat beserta hukumnya.
Strategi:

-Berpusatkan guru.

Nilai:

-Fokus
-Taat

Kemahiran:

-Mendengar.
-Melihat.
Langkah 2
(6 minit)
Syarat-syarat wajib solat jumaat.
-Guru memanggil seorang murid lelaki ke hadapan.

-Guru mengaitkan murid tersebut dengan syarat-syarat wajib solat jumaat.

Strategi:

-Hubungan dua hala

Nilai:

-Fokus
-Taat

Kemahiran:

-Mendengar.
-Berfikir.
-Melihat.

Langkah 3
(6 minit)
Tujuan atau hikmah difardhukan solat jumaat.
-Guru melakukan sumbangsaran bersama murid.

-Guru menyenaraikan sumbangsaran murid di papan putih.
Strategi:

-Berpusatkan murid.

Nilai:

-Berani mencuba
Penutup
(3 minit)
Guru membuka ruang kepada murid untuk bertanyakan soalan.
-Guru memberi tugasan sebagai kerja rumah.
Nilai:

-Taat.


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA
MINGGU 8

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Solat jumaat:
-Syarat-syarat sah solat jumaat.
-Hukum mengerjakan dan meninggalkan solat jumaat.
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Dialog.
Pengetahuan sedia ada:
1.      Solat jumaat perlu dilakukan secara berjemaah.
2.      Berjemaah sekurang-kurangnya 40 orang.
Hasil pembelajaran:
1.      Dapat menyebutkan adab-adab menunaikan solat jumaat.
2.      Dapat menyebutkan syarat-syarat sah solat jumaat.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus.
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Kertas, pensil warna, kad manila dan kertas warna.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Guru menampal kandungan isi syarat-syarat sah solat jumaat dan hukumnya secara berterabur.

1.      Cuba awak teka apa yang ustazah tampal dihadapan?

Andaian jawapan:
Tidak tahu.

2.      Cuba kaitkan dengan tajuk yang baru awak pelajari?

Andaian jawapan:
-Syarat sah solat jumaat.
-Hukum solat jumaat.
  1. Melakukan proses soal jawab.
  2. Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
  3. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila.
-Kertas warna.

Nilai:

-Berani mencuba.
-Fokus.

Kemahiran:

-Mendengar.
-Melihat.
-Mengingat.



Langkah 1
(8 minit)
Guru menerangkan syarat-syarat sah solat jumaat.
-Guru meminta murid untuk menyusun syarat-syarat sah solat jumaat dengan betul pada bahan bantu mengajar yang ditampal pada papan putih.

Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila.
-Kertas warna.

Kemahiran:

-Berfikir.

Nilai:

-Berani.
-Patuh.
Langkah 2
(5 minit)
Adab menunaikan solat jumaat.

Contoh doa yang boleh dibaca diantara dua khutbah:

اللهم اني أسألک في هذا اليوم ان تکشف عني کربتي وان تغفرلي ‍‌ زنبي وترزقني من حيث لا احتسب

Maksudnya:
Ya Allah, sesungguhnya aku bermohon kepadamu pada hari ini apa jua kiranya Engkau menghapuskan daripadaku kesusahanku dan mengampuni akan dosaku dan memberi rezeki kepada aku yang aku tidak dapat menjangkakanya.
-Guru meminta murid untuk menyusun adab-adab menunaikan solat jumaat dengan betul pada bahan bantu mengajar yang ditampal pada papan putih.

-Guru mengajar murid membaca doa yang boleh dibaca diantara dua khutbah dan kemudian baca bersama-sama.

Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kad manila.
-Kertas warna.

Nilai:

-Taat.
-Patuh.
-Berani.


Langkah 3
(5 minit)
Hukum mengerjakan dan meninggalkan solat jumaat:

-Fardhu ain.
-Dosa besar.
Guru menerangkan hukumnya.
Strategi:

-Berpusatkan guru.

Kemahiran:

-Mendengar.

Penutup
(5 minit)
Guru membuka ruang kepada murid untuk bertanyakan soalan.
-Guru meminta murid untuk membuat syarat-syarat sah solat jumaat dan hukumnya dalam bentuk peta minda dengan menggunakan kertas yang diberi.
Nilai:

-Patuh.

Teknik:

-Pengukuhan

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa. 



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA

MINGGU 9

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Khutbah:
-Pengertian khutbah.
-Rukun khutbah.
-Syarat-syarat sah dua khutbah.
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Lakonan
Pengetahuan sedia ada:
1.      Khutbah diadakan pada setiap hari jumaat ketika solat jumaat.
2.      Murid pernah mendengar khutbah.

Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat menyebut pengertian khutbah dengan tepat.
2.      Murid boleh menyenaraikan syarat-syarat sah dua khutbah.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Teks bacaan khutbah.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)
Guru melakonkan seperti seorang yang sedang membaca khutbah.

1.      Apakah yang ustazah baca?

Andaian jawapan:
Khutbah.
  1. Melakukan proses soal jawab.
  2. Guru mengaitkan situasi dengan tajuk yang hendak dipelajari.
  3. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian murid.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Teks bacaan khutbah.

Kemahiran:

-Mendengar.
-Melihat.

Nilai:

-Fokus.
-Beri kerjasama
-Berani mencuba.

Langkah 1
(8 minit)
Pengertian khutbah:

Bacaan yang dibaca olegh imam atau khatib sebanyak dua kali berturut-turut yang mengandungi kata-kata pujian kepada Allah SWT, nasihat, pengajaran, ilmu pengetahuan, serta selawat dan salam kepada rasulullah SAW.

Guru menerangkan maksud khutbah.
Strategi:

-Berpusatkan guru.

Nilai:

-Patuh.
-Fokus

Kemahiran:

-Mendengar
Langkah 2
(6 minit)
Rukun khutbah.
Guru membaca rukun khutbah dan mengaitkan dengan teks khutbah yang telah dibaca.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Teks bacaan khutbah.

Teknik:

-Berpusatkan guru.

Kemahiran:

-Mendengar.
-Mengingat.

Langkah 3
(6 minit)
Syarat-syarat sah dua khutbah.
Guru meminta murid membaca syarat-syarat sah dua khutbah.
Teknik:

-Berpusatkan murid.

Kemahiran:

-Membaca.

Penutup
(3 minit)
Guru membuka ruang soalan.
Guru memberikan aktivit sebagai kerja rumah.
Nilai:

-Patuh

Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN IBADAT DARJAH TIGA

MINGGU 10

Nama:
Masitah Solleha Binti Sazali
Mata pelajaran:
Ibadat
Kelas:
3 Amanah
Tarikh:
11 Februari 2019
Masa:
3.00-3.30 petang
Bilangan:
25 orang
Tajuk:
Khurbah:
-Tujuan atau hikmah khutbah jumaat.
-Jenis solat yang disertai khutbah.
Kemahiran:
Membaca dan menulis
Kaedah:
Menggunakan ICT
Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid mengetahui syarat-syarat sah dua khutbah.
2.      Murid memahami maksud khutbah.

Hasil pembelajaran:
1.      Murid dapat membezakan khutbah jumaat dan khutbah hari raya.
2.      Murid boleh menyebut jenis dolat yang disertai khutbah.
Kemahiran berfikir:
Soal jawab dan merumus,
Penerapan nilai:
Khusyuk dan disiplin.
Bahan bantu mengajar:
Kotak, muzik, komputer dan LCD.

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم
الله م افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزاءن رحمتک ياأرحم الرحمين

  1. Guru meminta murid membaca doa pelajaran.
  2. Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Khusyuk.
Set induksi
(5 minit)



Langkah 1
(10 minit)
Tujuan atau hikmah khutbah jumaat.
Meminta murid memberi sumbangsaran.
Strategi:

-Hubungan dua hala.

Nilai:

-Berani mencuba
-Yakin.

Langkah 2
(5 minit)
Jenis solat yang disertai khutbah.
Menunjukkan video solat yang mempunyai khutbah.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-LCD.
-Komputer

Langkah 3
(5 minit)

Melakukan aktiviti bermain kotak beracun.
Menggunakan bahan bantu mengajar:

-Kotak.
-Muzik.

Penutup
(3 minit)
Guru membuka ruang untuk murid bertanya.
Sesi soal jawab.
Teknik:

-Perbincangan.


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana dapat menyampaikan ilmu yang bermanfaat kepada murid dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun terdapat serba sedikit kekurangan. Tetapi saya berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.

Tiada ulasan:

Catat Ulasan