Khamis, 10 Januari 2019

DEFINISI RANCANGAN MINGGUAN

Satu perancangan yang dibuat untuk pengajaran selama seminggu dan ianya boleh diubah berdasarkan aktiviti serta takwim sesebuah sekolah.

STRATEGI, PENDEKATAN, KAEDAH DAN TEKNIK.


  • STRATEGI

Rancangan yang teratur untuk mencapai matlamat atau kejayaan.

  • PENDEKATAN
Satu cara atau langkah-langkah bagi memulakan dan melaksanakan sesuatu tugas.

  • KAEDAH
Cara yang digunakan untuk mengelolakan dan dan menggunakan teknik, isi pelajaran dan alat bantu mengajar untuk mencapai objektif pengajaran.

  • TEKNIK
Satu kemahiran atau cara melaksanakan penyampaian bahan pengajaran kepada pelajar dari segi langkah-langkah dalam aktiviti pembelajaran.

Teknik juga merupakan satu cara penyampaian pelajaran dan perlu diteliti supaya dapat mempercepatkan penanggapan pelajar.

DEFINISI RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN


Mengandungi secara ringkas isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.

Rabu, 9 Januari 2019

DEFINISI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Rancangan pengajaran ialah rangka kerja aktiviti pengajaran pembelajaran untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah dalam satu jangka waktu yang ditetapkan. Ia dibina sebagai panduan kepada para guru untuk mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran.

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

KITAB PENDIDIKAN IBADAT DARJAH 3

MINGGU
TAJUK
KEMAHIRAN
PENERAPAN NILAI
1
Hadas
Membaca, mendengar dan menulis.
Khusyuk, disiplin dan fokus.
2
Haid, nifas dan istihadah.
Membaca, mendengar dan menulis.
Khusyuk, disiplin dan fokus.
3
Baligh
Membaca, mendengar dan menulis.
Khusyuk, disiplin dan fokus.
4
Mandi
Membaca, mendengar, menghafal dan menulis.

Khusyuk, disiplin dan fokus.
5
Wuduk
Membaca, mendengar,mengingat dan menulis.
Khusyuk, disiplin dan fokus.
6
Solat
Membaca, menghafal, mendengar dan menulis.
Khusyuk, disiplin dan fokus.
7
Solat jumaat:
-Pengertian solat jumaat.
-Syarat-syarat wajib solat jumaat
-Tujuan atau hikmah difardhukan solat jumaat.



Membaca, mendengar dan menulis.


Khusyuk, taat, disiplin dan fokus.
8
Solat jumaat:
-Syarat-syarat sah solat jumaat.
-Hukum mengerjakan dan meninggalkan solat jumaat.


Membaca dan menulis.


Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
9
Khutbah:
-Pengertian khutbah.
-Rukun khutbah.
-Syarat-syarat sah dua khutbah.

Membaca dan menulis.

Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
10
Khutbah:
-Tujuan atau hikmah khutbah jumaat.
-Jenis solat yang disertai khutbah.

Membaca dan menulis.

Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.



KEMAHIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI, PENDEKATAN DAN TEKNIK


·       STRATEGI : kebijaksanaan memilih pendekatan kaedah  dan teknik pengajaran berdasakan objektif
·       PENDEKATAN : cara mengajar berdasakan objektif pelajaran yang telah ditentukan
·       TEKNIK : merujuk kemahiran guru mengelola dan melaksanakan kaedah mengajar


FORMAT RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN


Minggu 1
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 Syafie
Tarikh                  : 26 mac 2019
Masa                    : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan              : 28 orang murid
Tajuk                   : Haji dan umrah
Kemahiran          : membaca, menulis, mendengar
Kaedah                : pandang dengar (audio visual), hafalan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)      Murid mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.

HASIL PEMBELAJARAN :
1)      Murid dapat mengetahui hukum menunaikan haji dan umrah.
2)      Murid dapat menyatakan tujuan dan hikmah difarduhkan haji dan umrah.
3)      Murid dapat menulis akibat melalaikan ibadah haji dan umrah.

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)      Merumus
2)      Bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
1)      Patuh
2)      Berdisiplin
3)      Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)      Kad imbasan, kad gambar, skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja, kad manila


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
       1)      Guru-guru meminta murid-murid membacakan doa dengan lancar dan betul.
       2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai:
 khusyuk, patuh dan berdisiplin
Set induksi
( 5 minit )
Gambar kaabah
      1)      Guru menunjukkan gambar kaabah kepada murid-murid.
      2)      Guru bertanyakan kaitan gambar kaabah dengan sesi pembelajaran.
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
      4)      Guru menerangkan gambar tersebut dengan sesi pembelajaran
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan, lembaran kerja dan kad gambar

Strategi:
Berasaskan sumber/bahan

Nilai:
Disiplin, khusyuk, taat
Langkah pertama
( 6 minit )
pengertian dan hukum haji umrah  
     1)      Guru menerangkan tentang pengertian dan hukum haji umrah
      2)      Guru membincagkan bersama murid video yang dimainkan.
      3)      Guru memberi latihan kepada murid dan menyemak


Strategi:
Pemusatan guru

Nilai:
Disiplin, taat
Langkah kedua
( 8 minit )
       ·         Tujuan dan hikmah difarduhkan haji dan umrah
       ·         Akibat melalaikan ibadah haji dan umrah
      1)      Guru menceritakan tentang tujuan dan hikmah kepada murid-murid.
      2)      Guru meminta murid membincangkan akibat melalaikan ibadah haji dan umrah.


Strategi:
Pemusatan guru dan pemusatan murid

Nilai:
Khusyuk, disiplin
Langkah ketiga
( 7 minit )
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :

Haji yang sempurna
      1)      Guru membuat aktiviti suai padan kepada murid-murid
      2)      Murid-murid memadankan dan guru menyemak
Bahan bantu mengajar:
Kad manila, skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
disiplin
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid




Catatan refleksi : saya rasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari ini sangat gembira dan berpuas hati kerana dapat menyampaikan ilmu sedikit sebanyak tentang haji dan umrah kepada murid-murid. Murid-murid juga memberi sepenuh perhatian kepada saya walaupun bilangan murid 28 orang. Semoga dengan pembelajaran ini dapat memberi iktibar dan tauladan kepada murid-murid









Minggu 2

Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 27 Mac 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Pelaksanaan Ibadah Haji
Kemahiran         : membaca, mendengar, menulis, menghafal
Kaedah              : syarahan / kuliah

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyenaraikan syarat-syarat wajib haji.
2)         Murid dapat menghafal rukun-rukun haji dengan baik.
3)         Murid dapat menceritakan perkara wajib semasa haji.
4)         Murid dapat mengetahui cara-cara melaksanakan haji.
5)         Murid dapat menyenaraikan amalan-amalan sunat haji.

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Merumus
2)         Bersoal jawab
3)         Membanding beza

PENERAPAN NILAI :
1)         Hormat
2)         Khusyuk
3)         Sabar

BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)         Raplika, skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja

LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
khusyuk, patuh dan berdisiplin
Set induksi
( 5 minit )
Raplika kaabah  
      1)      Guru meletakkan raplika kaabah di hadapan kelas
      2)      Guru bertanyakkan tentang tajuk yang akan diajar dengan raplika kaabah tersebut
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid
      4)      Guru juga menerangkan tajuk yang akan dilakukan dalam pembelajaran
Bahan bantu mengajar:
Raplika, skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Berasaskan sumber / bahan

Nilai:
Khusyuk,sabar
Langkah pertama
( 6 minit )
        ·         Syarat-syarat wajib haji
        ·         Rukun-rukun wajib haji
        ·         Wajib haji
      1)      Guru membuka skrin pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
      2)      Guru menerangkan syarat dan rukun haji kepada murid-murid berdasakan skrin pemancar cahaya (LCD)
      3)      Guru meminta murid-murid membincangkan tentang wajib haji
      4)      Guru memberi latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD),lembaran kerja

Strategi:
Berpusatkan guru


Nilai:
Hormat,khusyuk
Langkah kedua
( 8 minit )
        ·         Amalan-amalan sunat haji
        ·         Cara mengerjakan haji   
      1)      Guru melakukan aktiviti syarahan di kalangan murid
      2)      Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran yang diajar pada hari ini
Strategi:
Berpusatkan murid

Nilai:
Sabar,khusyuk
Langkah ketiga
( 7 minit) 
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
      1)       mengelilingi kaabah
      2)       cara mengerjakan haji
      1)      Guru akan menunjukkan cara mengelilingi kaabah dan diikuti dengan murid-murid
      2)      Murid-murid akan melakukan cara mengerjakan haji yang diajar oleh guru
      3)      Murid-murid akan menjawab setiap satu soalan di tempat-tempat yang berhenti untuk melakukan haji

Bahan bantu mengajar:
Raplika,lembaran kerja

Strategi:
Berasaskan sumber / bahan, pemusatan murid

Nilai:
Sabar, khusyuk
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

  


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.







Minggu 3
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 28 Mac 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Pelaksanaan Ibadah umrah
Kemahiran         : membaca, mendengar, menulis, bercerita
Kaedah              : bercerita

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyenaraikan syarat-syarat wajib umrah
2)         Murid dapat menghafal rukun-rukun umrah dengan baik.
3)         Murid dapat menceritakan perkara wajib semasa umrah
4)         Murid dapat mengetahui cara-cara melaksanakan umrah
5)         Murid dapat menyenaraikan amalan-amalan sunat umrah

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza

PENERAPAN NILAI :
1)         Disiplin
2)         Taat
3)         patuh

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  kitab, skrin pemancar cahaya (LCD), kad manila

LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
     2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Guru membuat simulasi bersama murid memakai pakaian ketika ihram 
      1)      Guru melakukan simulasi di dalam kelas
      2)      Guru bertanyakan perkaitan simulasi tersebut dengan tajuk pengajaran
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
      4)      Guru mengaitkan simulasi dan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Kitab, skrin pemancar cahaya

Strategi:
Berpusatkan bahan

Nilai:
Disiplin, patuh
Langkah pertama
( 6 minit )
       ·         Syarat-syarat umrah
       ·         Rukun-rukun umrah
       ·         Wajib umrah
      1)      Guru membuka skrin pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
      2)      Guru menerangkan syarat dan rukun umrah kepada murid-murid berdasakan skrin pemancar cahaya (LCD)
      3)      Guru meminta murid-murid membincangkan tentang wajib umrah
      4)      Guru memberi latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Berpusatkan guru


Nilai:
Patuh, taat
Langkah kedua  
( 8 minit )
       ·         Amalan-amalan sunat umrah
       ·         Cara mengerjakan umrah
      1)      Guru menerangkan amalan-amalan sunat umrah kepada murid-murid
      2)      Guru meminta murid membincangkan secara kumpulan cara mengerjakan umrah
      3)      Murid-murid membuat simulasi cara mengerjakan umrah
Strategi:
Berpusatkan guru, berpusatkan murid

Nilai:
Disiplin, patuh
Langkah ketiga
( 7 minit )
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Bezakan rukun haji dan umrah
Rukun Haji
Rukun Umrah
Niat ihram
Niat ihram
Wukuf di arafah
Tawaf
Tawaf
Sai’i
Sai’
Bercukur atau bergunting rambut
Bercukur atau bergunting rambut
Tertib pada semua rukunya
Tertib pada kebanyakkan rukun

      1)      Guru membuat banding bezakan antara rukun haji dan rukun umrah
      2)      Guru turut membantu murid-murid dalam menyelesaikan banding beza
Bahan bantu mengajar:
Kad manila

Strategi:
Berpusatkan murid

Nilai:
Disiplin, taat
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.









Minggu 4
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 29 Mac 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Dam Haji dan Umrah
Kemahiran         : Membaca, menulis, mendengar, menghafal
Kaedah              : permainan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui bahawa dam adalah sebagai denda ketika menunaikan haji dan   umrah

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian dam haji dan umrah
2)         Murid dapat mengetahui tujuan dan hikmah dikenakan dam
3)         Murid dapat menyenaraikan jenis-jenis dam haji dan umrah
4)         Murid dapat menyenaraikan kesalahan-kesalahan yang mewajibkan dam
5)         Murid dapat bercerita tentang cara-cara menyempurnakan dam

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Sabar
2)         Taat
3)         patuh

BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)                  Kotak beracun, kad manila, lembaran kerja, kitab


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Guru menunjuk gambar binatang seperti kambing dan unta kepada murid-murid di dalam kelas
      1)      Guru menunjukkan gambar binatang itu di dalam kelas
      2)      Guru bertanyakkan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
      4)      Guru mengaitkan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Kad manila

Strategi:
Berpusatkan bahan

Nilai:
Taat, patuh
Langkah pertama
( 6 minit )
       ·         Pengertian dam haji dan umrah
       ·         Tujuan dan hikmah dikenakan dam
       ·         Jenis-jenis dam haji dan umrah
      1)      Guru menerangkan pengertian dam haji dan umrah kepada murid-murid melalui kitab
      2)      Guru menceritakan tentang tujuan dan hikmah dikenekana dam
      3)      Guru meminta murid-murid membincangkan di dalam kumpulan tentang jenis-jenis dam haji dan umrah
Bahan bantu mengajar:
Kitab

Strategi:
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai:
Sabar, patuh
Langkah kedua
( 8 minit )
       ·         Kesalahan-kesalahan yang mewajibkan dam
       ·         Cara-cara menyempurnakan dam   
      1)      Guru membuat aktiviti sumbangsaran dengan murid-murid
      2)      Murid-murid membuat aktiviti berkumpulan bersama-sama
Bahan bantu mengajar:
Lembaran kerja

Strategi:
Berpusatkan murid


Nilai:
Taat, patuh
Langkah ketiga
( 7 minit )
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Guru mengadakan aktiviti bermain kotak beracun bersama-sama murid
1)      Guru memainkan lagu dan menggerakkan kotak beracun
2)      Murid yang terkena akan menjawab soalan didalam kotak tersebut

Bahan bantu mengajar:
Kotak beracun

Strategi:
Berpusatkan murid

Nilai:
Patuh, taat
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid



Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.







Minggu 5
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 30 Mac 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Menyembelih
Kemahiran         : Membaca, menulis, mendengar, menaakul
Kaedah              : Pendebatan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid sentiasa menyambut Hari raya Aidiladha dan mengetahui binatang yang boleh disembelih

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian menyembelih dan hukumnya
2)         Murid dapat mengetahui tujuan dan hikmah disyariatkan sembelih
3)         Murid dapat menyenaraikan rukun-rukun, syarat dan sunat-sunat ketika menyembelih
4)         Murid dapat menceritakan cara-cara menyembelih

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Disiplin
2)         Khusyuk
3)         Taat


BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)                  skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja, alatan-alatan menyembelih



LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Guru telah menunjukkan alatan-alatan maujud seperti pisau 
      1)      Guru telah menunjukkan alatan-alatan sembelih kepada murid-murid
      2)      Guru bertanyakan kepada murid kaitan alatan-alatan sembelih dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid-murid
      4)      Guru mengaitkan alatan-alatan sembelih dengan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Alatan-alatan sembelih

Strategi:
Berpusatkan bahan

Nilai:
Khusyuk, taat
Langkah pertama
( 6 minit )
       ·         Pengertian menyembelih dan hukumnya
       ·         Tujuan dan hikmah disyaritkan sembelihan
      1)      Guru membuka skrin pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
      2)      Guru menerangkan pengertian dan hukumnya berdasakan skrin pemancar cahaya (LCD)
      3)      Guru meminta murid-murid membincangkan tujuan dan hikmah menyembelih
      4)      Guru menjelaskan tujuan dan hikmah selepas berbincang bersama murid-murid
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan

Nilai:
Disiplin, khusyuk
Langkah kedua
( 8 minit )
       ·         Rukun, syarat dan sunat-sunat ketika menyembelih
       ·         Cara-cara menyembelih
      1)      Guru menerangkan rukun, syarat dan sunat ketika menyembelih kepada murid-murid
      2)      Guru memberi aktiviti kerja kumpulan kepada murid-murid
      3)      Guru melakukan aktiviti demosterasi di dalam kelas di hadapan murid-murid
Bahan bantu mengajar: lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai:
Taat
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
       1)      Membuat kumpulan dan membuat aktiviti perdebatan     
      1)      Murid perlu berbincang di dalam kumpulan masing-masing
      2)      Melaksanakan aktiviti perdebatan tentang pemyembelihan
      3)      Guru menerangkan semula sembelihan dengan sempurna
Strategi:
Berpusatkan murid

Nilai:
Disiplin, taat
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.









Minggu 6
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 31 Mac 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Bangkai
Kemahiran         : membaca, menulis, mendengar
Kaedah              : permainan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui binatang-binatang yang tidak boleh dimakan

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian bangkai
2)         Murid dapat mengetahui hukum berkaitan bangkai
3)         Murid dapat menyatakan hikmah larangan memakan bangkai

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Disiplin
2)         patuh
3)         Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)         skrin pemancar cahaya (LCD), kad imbasan


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Menanyangkan video binatang yang dilanggar dan binatang yang tidak boleh disembelih
      1)      Guru telah menunjukkan video melalui skrin pemancar cahaya (LCD) kepada murid-murid
       2)      Guru bertanyakan kepada murid-murid tentang perkaitan video dengan tajuk hari ini
       3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid-murid
      4)      Guru mengaitkan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan bahan

Nilai:
Taat, patuh
Langkah pertama
( 6 minit )
          ·         Pengertian bangkai
          ·         Hukum bangkai
      1)      Guru mengajar tentang pengertian bangkai serta hukum dengan menggunakan kad imbasan
      2)      Guru memberi tugasan kumpulan
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan

Strategi:
Pemusatan guru

Nilai:
Disiplin, taat
Langkah kedua
( 8 minit )
       ·         Hikmah larangan memakan bangkai
       1)      Guru mengadakan aktiviti syarahan di dalam kelas
       2)      Guru meminta murid menceritakan hikmah larangan memakan bangkai
       3)      Guru memberi keterangan tentanng hikmah memakan bangkai
Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
Patuh, taat
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :

       1)      Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid di dalam kelas.
      2)      Murid-murid diminta membuat aktiviti di dalam kumpulan bersama-sama.
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
Disiplin, patuh
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid




Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.









Minggu 7
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 1 April 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Udhiyyah
Kemahiran         : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah              : Menyanyi

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui binatang udhiyyah ini kebiasaan digunakan ketika waktu menyembelih

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian udhiyyah dan hukumnya
2)         Murid dapat mengetahui tujuan dan hikmah disyariatkan udhiyyah
3)         Murid dapat menyenaraikan jenis haiwan yang boleh dibuat udhiyyah
4)         Murid dapat menyatakan hukum pembahagian daging

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         khusyuk
2)         patuh
3)         hormat


BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  skrin pemancar cahaya (LCD), kad imbasan, kad gambar


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Gambar binatang udhiyyah
   o   Lembu
   o   Kambing
   o   Kerbau
   o   Biri-biri atau kibas
   o   unta
      1)      Guru telah menunjukkan gambar binatang-binatang udhiyyah
      2)      Guru menanyakan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dengan bantuan guru
      4)      Guru menerangkan gambar yang dikaitkan dengan pembelajaran hari ini 
Bahan bantu mengajar:
Kad gambar

Strategi:
Pemusatan bahan

Nilai:
Patuh, hormat
Langkah pertama
( 6 minit )
       ·         Pengertian udhiyyah dan hukumnya
      ·         Tujuan dan hikmah udhiyyah
      1)      Guru telah membuka skrin pemancar cahaya (LCD)
      2)      Guru menerangkan pengertian udhiyyah dan hukumnya kepada murid-murid berdasakan skrin pemancar cahaya (LCD)
      3)      Guru meminta murid-murid membincangkan tentang tujuan dan hikmah udhiyyah
      4)      Guru memberi latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan guru, pemusatan murid

Nilai:
Patuh, hormat
Langkah kedua
( 8 minit )
        ·         Jenis haiwan yang boleh dijadikan udhiyyah
        ·         Hukum pembahagian daging udhiyyah
     1)      Guru menunjukkan gambar binatang yang di udhiyyahkan menggunakan kad imbas
      2)      Guru turut memberi penerangan tentang hukum pembahgian daging udhiyyah
     3)      Guru membuat aktiviti kumpulan bagaimana pembahgian daging udhiyyah
Bahan bantu mengajar:
Kad imbas

Strategi:
Pemusatan murid dan pemusatan guru

Nilai:
Patuh, hormat
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
      1)      Guru melakukan aktiviti menyanyi bersama murid-murid
      2)      Guru menyayikan terlebih dahulu lagu kemudian diikuti oleh murid
      3)      Guru memantau nyanyian murid-murid
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya(LCD)

Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
Disiplin,patuh
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid




Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.














Minggu 8
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 2 April 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Akikah
Kemahiran         : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah              : Perbandingan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid mengetahui bahawa akikah ini diadakan sempena menyambut kelahiran bayi baru

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian akikah dan hukumnya
2)         Murid dapat mengetahui tujuan dan hikmah ibadah akikah
3)         Murid dapat menceritakan hukum daging sembelihan akikah
4)         Murid dapat membezakan antara udhiyyah dan akikah

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Taat
2)         Sabar
3)         hormat


BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)                  kad manila, kitab, lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD)

LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Video majlis mencukur rambut bayi yang tumbuh di atas kepalanya
      1)      Guru telah menunjukkan video di dalam kelas
      2)      Guru bertanyakkan kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dan diberi secara jelas oleh guru
      4)      Guru menerangkan kaitan video tersebut pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan bahan

Nilai:
Taat, hormat
Langkah pertama
( 6 minit )
        ·         Pengertian akikah dan hukumnya
       ·         Hikmah disyariatkan akikah
      1)      Guru menerangkan pengertian akikah dan hukumnya berdasakan kitab
      2)      Guru menceritakan hikmah disyariatkan akikah kepada murid-murid
      3)      Guru meminta murid-murid membuat aktiviti kumpulan dan bincangkan tentang hikmahnya
Bahan bantu mengajar:
Kitab

Strategi:
Pemusatan guru

Nilai:
Hormat

Langkah kedua
( 8 minit )
        ·         Hukum daging sembelihan akikah
        ·         Perbezaan udhiyyah dan akikah
      1)      Guru menerangkan kepada murid tentang hukum daging sembelihan akikah
      2)      Guru meminta murid-murid membincangkan perbezaan udhiyyah dan akikah
      3)      Guru akan menerangkan dengan lebih terperinci tentang perbezaan tersebut dengan murid-murid
Strategi:
Pemusatan murid, pemusatan guru

Nilai:
Disiplin, hormat
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Perbezaan udhiyyah dan akikah
Udhiyyah
Akikah
Diniatkan udhiyyah ketika menyembelih
Diniatkan akikah ketika menyembelih
Pada 10 zulhijrah selepas terbit matahari
Pada bila-bila masa sepanjang tahun
Disedahkan mentah
Disedahkan daging yang telah masak
Menghampirkan diri kepada Allah
Kesyukuran kerana kelahiran anak


      1)      Guru telah mengadakan aktiviti membanding beza antara udhiyyah dan akikah untuk murid-murid
      2)      Guru akan memberi pengulasan dengan lebih terperici antara perbezaan ini
Bahan bantu mengajar:
Kad manila

Strategi:
Pemusatan bahan
Pemusatan murid

Nilai:
Disiplin,taat
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid




Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.














Minggu 9
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 3 April 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Attimat
Kemahiran         : Bercerita, komunikasi, membaca, mendengar
Kaedah              : Bercerita

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid dapat membezakan makanan yang halal untuk dimakan dan makanan yang haram untuk dimakan

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian attimat dan hukumnya
2)         Murid dapat mengetahui tujuan dan hikmah memakan makanan yang halal
3)         Murid dapat menceritakan binatang yang  halal dan haram
4)         Murid dapat memahami untuk menjauhi makanan dan minuman yang haram

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Taat
2)         Khusyuk
3)         patuh


BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)       lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD), kad gambar


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Guru menunjukkan gambar makanan dan minuman yang halal dimakan dan tidak halal
      1)      Guru menunjukkan gambar makanan dan minuman yang halal dan tidak halal
      2)      Guru bertanyakkan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
      4)      Guru memberi penjelasan dan kaitkan gambar tersebut dan pelbelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Kad gambar

Strategi:
Pemusatan bahan

Nilai:
Taat, khusyuk
Langkah pertama
( 6 minit )
         ·         Pengertian attimat dan hukumnya
         ·         Tujuan dan hikmah memakan makanan yang halal
      1)      Guru membuka skrin pemancar cahaya (LCD) dan menerangkan pengertian attimat dan hukumnya
      2)      Guru meminta murid melakukan aktiviti kumpulan dan membincangkan tujuan dan hikmah memakan makanan yang halal
      3)      Guru akan menerangkan dengan lebih terperinci tentang makanan halal di hadapan murid-murid
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja

Strategi:
Pemusatan guru
Pemusatan murid

Nilai:
Taat, patuh
Langkah kedua
( 8 minit )
        ·         Binatang halal dan haram
        ·         Jauhi perkara-perkara haram
      1)      Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama murid-murid
      2)      Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan tajuk yang diberikan
      3)      Guru menyemak jawapan daripada murid-murid
Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
Khusyuk, patuh
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan    isi pelajaran :
      1)      Guru melakukan aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
      2)      Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan binatang yang haram dimakan dan binatang yang halal dimakan
      3)      Guru menyemak jawapan murid-murid
Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
Khusyuk, patuh
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid




Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.















Minggu 10
Nama                   : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran    : Ibadat
Kelas                   : 6 syafie
Tarikh                 : 4 April 2019
Masa                   : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan             : 28 orang murid
Tajuk                  : Solat ketika darurat
Kemahiran         : menaakul, membaca, mendengar
Kaedah              : simulasi

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)         Murid dapat mengetahui melaksanakan solat ketika darurat

HASIL PEMBELAJARAN :
1)         Murid dapat menyatakan pengertian solat ketika darurat dan hukumnya
2)         Murid dapat menceritakan cara-cara solat ketika darurat

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)         Bersoal jawab
2)         Membanding beza
3)         Merumus
PENERAPAN NILAI :
1)         Disiplin
2)         Khusyuk
3)         Sabar


BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)                    skrin pemancar cahaya (LCD), kad gambar, kad imbasan



LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
      1)      Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
      2)      Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai:
Disiplin,khusyuk
Set induksi
( 5 minit )
Menanyangkan video orang solat ketika darurat   
      1)      Guru membuka video orang ketika solat dalam darurat
      2)      Guru bertanyakkan kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
      3)      Murid menjawab dengan jelas
      4)      Guru menerangkan kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi:
Pemusatan bahan

Nilai:
khusyuk
Langkah pertama
( 6 minit )
        ·         Pengertian solat ketika darurat dan hukumnya
      1)      Guru telah menggunakan kad imbasan untuk pengertian
       2)      Guru memberi penjelasan secara terperinci kepada murid-murid
Strategi:
Pemusatan guru

Nilai:
patuh
Langkah kedua
( 8 minit )
        ·         Cara-cara solat ketika darurat
       1)      Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid tentangcara melaksanakan solat ketika darurat
       2)      Guru menerangkan dengan lebih terperinci untuk menunaikan solat ketika darurat
Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
patuh
Langkah ketiga
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
       1)      Guru melakukan aktiviti simuasi diantara murid-murid
       2)      Guru menyemak simulasi cara-cara solat ketika darurat bersama murid-murid
Strategi:
Pemusatan murid

Nilai:
disiplin
Penutup
( 2 minit )
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.