KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN ISLAM
Khamis, 10 Januari 2019
DEFINISI RANCANGAN MINGGUAN
Satu perancangan yang dibuat untuk pengajaran selama seminggu dan ianya boleh diubah berdasarkan aktiviti serta takwim sesebuah sekolah.
STRATEGI, PENDEKATAN, KAEDAH DAN TEKNIK.
- STRATEGI
- PENDEKATAN
- KAEDAH
- TEKNIK
Teknik juga merupakan satu cara penyampaian pelajaran dan perlu diteliti supaya dapat mempercepatkan penanggapan pelajar.
DEFINISI RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
Mengandungi secara ringkas isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.
Rabu, 9 Januari 2019
DEFINISI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Rancangan pengajaran ialah rangka kerja aktiviti pengajaran pembelajaran untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah dalam satu jangka waktu yang ditetapkan. Ia dibina sebagai panduan kepada para guru untuk mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran.
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
KITAB PENDIDIKAN IBADAT DARJAH 3
MINGGU
|
TAJUK
|
KEMAHIRAN
|
PENERAPAN NILAI
|
1
|
Hadas
|
Membaca,
mendengar dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
2
|
Haid, nifas
dan istihadah.
|
Membaca,
mendengar dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
3
|
Baligh
|
Membaca,
mendengar dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
4
|
Mandi
|
Membaca,
mendengar, menghafal dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
5
|
Wuduk
|
Membaca,
mendengar,mengingat dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
6
|
Solat
|
Membaca,
menghafal, mendengar dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin dan fokus.
|
7
|
Solat jumaat:
-Pengertian solat jumaat.
-Syarat-syarat wajib solat jumaat
-Tujuan atau hikmah difardhukan solat jumaat.
|
Membaca, mendengar
dan menulis.
|
Khusyuk, taat,
disiplin dan fokus.
|
8
|
Solat jumaat:
-Syarat-syarat sah solat jumaat.
-Hukum mengerjakan dan meninggalkan solat jumaat.
|
Membaca dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin, taat dan fokus.
|
9
|
Khutbah:
-Pengertian khutbah.
-Rukun khutbah.
-Syarat-syarat sah dua khutbah.
|
Membaca dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin, taat dan fokus.
|
10
|
Khutbah:
-Tujuan atau hikmah khutbah jumaat.
-Jenis solat yang disertai khutbah.
|
Membaca dan menulis.
|
Khusyuk,
disiplin, taat dan fokus.
|
KEMAHIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI, PENDEKATAN DAN TEKNIK
·
STRATEGI
: kebijaksanaan memilih pendekatan kaedah dan teknik pengajaran berdasakan objektif
·
PENDEKATAN
: cara mengajar berdasakan objektif pelajaran yang telah ditentukan
·
TEKNIK
: merujuk kemahiran guru mengelola dan melaksanakan kaedah mengajar
FORMAT RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN
Minggu 1
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 Syafie
Tarikh : 26 mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Haji dan umrah
Kemahiran : membaca, menulis, mendengar
Kaedah : pandang dengar (audio visual),
hafalan
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)
Murid
mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.
HASIL PEMBELAJARAN :
1)
Murid
dapat mengetahui hukum menunaikan haji dan umrah.
2)
Murid
dapat menyatakan tujuan dan hikmah difarduhkan haji dan umrah.
3)
Murid
dapat menulis akibat melalaikan ibadah haji dan umrah.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)
Merumus
2)
Bersoal
jawab
PENERAPAN NILAI :
1)
Patuh
2)
Berdisiplin
3)
Taat
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
Kad
imbasan, kad gambar, skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja, kad manila
LANGKAH /
MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN /
ALAT
|
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru-guru
meminta murid-murid membacakan doa dengan lancar dan betul.
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
|
Nilai:
khusyuk, patuh dan
berdisiplin
|
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Gambar kaabah
|
1)
Guru
menunjukkan gambar kaabah kepada murid-murid.
2)
Guru
bertanyakan kaitan gambar kaabah dengan sesi pembelajaran.
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan
4)
Guru
menerangkan gambar tersebut dengan sesi pembelajaran
|
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan, lembaran kerja dan kad gambar
Strategi:
Berasaskan sumber/bahan
Nilai:
Disiplin, khusyuk, taat
|
|
Langkah
pertama
( 6 minit )
|
pengertian dan hukum haji umrah
|
1)
Guru
menerangkan tentang pengertian dan hukum haji umrah
2)
Guru
membincagkan bersama murid video yang dimainkan.
3)
Guru memberi
latihan kepada murid dan menyemak
|
Strategi:
Pemusatan guru
Nilai:
Disiplin, taat
|
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Tujuan dan
hikmah difarduhkan haji dan umrah
·
Akibat melalaikan
ibadah haji dan umrah
|
1)
Guru
menceritakan tentang tujuan dan hikmah kepada murid-murid.
2)
Guru meminta
murid membincangkan akibat melalaikan ibadah haji dan umrah.
|
Strategi:
Pemusatan guru dan pemusatan murid
Nilai:
Khusyuk, disiplin
|
|
Langkah
ketiga
( 7 minit )
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
|
1)
Guru membuat
aktiviti suai padan kepada murid-murid
2)
Murid-murid
memadankan dan guru menyemak
|
Bahan bantu mengajar:
Kad manila, skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
disiplin
|
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan
refleksi : saya rasa bersyukur kerana pembelajaran pada hari ini sangat gembira
dan berpuas hati kerana dapat menyampaikan ilmu sedikit sebanyak tentang haji
dan umrah kepada murid-murid. Murid-murid juga memberi sepenuh perhatian kepada
saya walaupun bilangan murid 28 orang. Semoga dengan pembelajaran ini dapat
memberi iktibar dan tauladan kepada murid-murid
Minggu 2
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 27 Mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Pelaksanaan Ibadah Haji
Kemahiran : membaca, mendengar, menulis,
menghafal
Kaedah : syarahan / kuliah
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyenaraikan syarat-syarat wajib haji.
2) Murid
dapat menghafal rukun-rukun haji dengan baik.
3) Murid
dapat menceritakan perkara wajib semasa haji.
4) Murid dapat mengetahui cara-cara
melaksanakan haji.
5) Murid dapat menyenaraikan amalan-amalan
sunat haji.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Merumus
2) Bersoal
jawab
3) Membanding beza
PENERAPAN NILAI :
1) Hormat
2) Khusyuk
3) Sabar
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1) Raplika,
skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja
LANGKAH /
MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN /
ALAT
|
Pendahluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
khusyuk, patuh dan berdisiplin
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Raplika kaabah
|
1)
Guru
meletakkan raplika kaabah di hadapan kelas
2)
Guru
bertanyakkan tentang tajuk yang akan diajar dengan raplika kaabah tersebut
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid
4)
Guru juga
menerangkan tajuk yang akan dilakukan dalam pembelajaran
|
Bahan bantu mengajar:
Raplika, skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Berasaskan sumber / bahan
Nilai:
Khusyuk,sabar
|
Langkah
pertama
( 6 minit )
|
·
Syarat-syarat
wajib haji
·
Rukun-rukun
wajib haji
·
Wajib haji
|
1)
Guru membuka
skrin pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
2)
Guru
menerangkan syarat dan rukun haji kepada murid-murid berdasakan skrin
pemancar cahaya (LCD)
3)
Guru meminta
murid-murid membincangkan tentang wajib haji
4)
Guru memberi
latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD),lembaran kerja
Strategi:
Berpusatkan guru
Nilai:
Hormat,khusyuk
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Amalan-amalan
sunat haji
·
Cara
mengerjakan haji
|
1)
Guru
melakukan aktiviti syarahan di kalangan murid
2)
Guru meminta
murid-murid membincangkan isi pelajaran yang diajar pada hari ini
|
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Sabar,khusyuk
|
Langkah
ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
1)
mengelilingi kaabah
2)
cara mengerjakan haji
|
1)
Guru akan
menunjukkan cara mengelilingi kaabah dan diikuti dengan murid-murid
2)
Murid-murid
akan melakukan cara mengerjakan haji yang diajar oleh guru
3)
Murid-murid
akan menjawab setiap satu soalan di tempat-tempat yang berhenti untuk
melakukan haji
|
Bahan bantu mengajar:
Raplika,lembaran kerja
Strategi:
Berasaskan sumber / bahan, pemusatan murid
Nilai:
Sabar, khusyuk
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 3
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 28 Mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Pelaksanaan Ibadah umrah
Kemahiran : membaca, mendengar, menulis,
bercerita
Kaedah : bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui bahawa haji dan umrah ini adalah rukun islam yang kelima.
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyenaraikan syarat-syarat wajib umrah
2) Murid
dapat menghafal rukun-rukun umrah dengan baik.
3) Murid
dapat menceritakan perkara wajib semasa umrah
4) Murid dapat mengetahui cara-cara
melaksanakan umrah
5) Murid dapat menyenaraikan
amalan-amalan sunat umrah
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
PENERAPAN NILAI :
1) Disiplin
2) Taat
3) patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
kitab,
skrin pemancar cahaya (LCD), kad manila
LANGKAH /
MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN /
ALAT
|
||||||||||||||
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
||||||||||||||
Set induksi
( 5 minit )
|
Guru membuat simulasi bersama murid memakai pakaian ketika ihram
|
1)
Guru melakukan
simulasi di dalam kelas
2)
Guru
bertanyakan perkaitan simulasi tersebut dengan tajuk pengajaran
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan
4)
Guru
mengaitkan simulasi dan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Kitab, skrin pemancar cahaya
Strategi:
Berpusatkan bahan
Nilai:
Disiplin, patuh
|
||||||||||||||
Langkah
pertama
( 6 minit )
|
·
Syarat-syarat
umrah
·
Rukun-rukun
umrah
·
Wajib umrah
|
1)
Guru membuka
skrin pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
2)
Guru menerangkan
syarat dan rukun umrah kepada murid-murid berdasakan skrin pemancar cahaya
(LCD)
3)
Guru meminta
murid-murid membincangkan tentang wajib umrah
4)
Guru memberi
latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Berpusatkan guru
Nilai:
Patuh, taat
|
||||||||||||||
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Amalan-amalan
sunat umrah
·
Cara
mengerjakan umrah
|
1)
Guru
menerangkan amalan-amalan sunat umrah kepada murid-murid
2)
Guru meminta
murid membincangkan secara kumpulan cara mengerjakan umrah
3)
Murid-murid
membuat simulasi cara mengerjakan umrah
|
Strategi:
Berpusatkan guru, berpusatkan murid
Nilai:
Disiplin, patuh
|
||||||||||||||
Langkah
ketiga
( 7 minit )
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Bezakan rukun haji dan umrah
|
1)
Guru membuat
banding bezakan antara rukun haji dan rukun umrah
2)
Guru turut
membantu murid-murid dalam menyelesaikan banding beza
|
Bahan bantu mengajar:
Kad manila
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Disiplin, taat
|
||||||||||||||
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 4
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 29 Mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Dam Haji dan Umrah
Kemahiran : Membaca, menulis, mendengar,
menghafal
Kaedah : permainan
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui bahawa dam adalah sebagai denda ketika menunaikan haji dan umrah
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian dam haji dan umrah
2) Murid
dapat mengetahui tujuan dan hikmah dikenakan dam
3) Murid
dapat menyenaraikan jenis-jenis dam haji dan umrah
4) Murid dapat menyenaraikan
kesalahan-kesalahan yang mewajibkan dam
5) Murid dapat bercerita tentang
cara-cara menyempurnakan dam
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Sabar
2) Taat
3) patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
Kotak
beracun, kad manila, lembaran kerja, kitab
LANGKAH /
MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN /
ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Guru menunjuk gambar binatang seperti kambing dan unta kepada
murid-murid di dalam kelas
|
1)
Guru
menunjukkan gambar binatang itu di dalam kelas
2)
Guru
bertanyakkan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan
4)
Guru
mengaitkan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Kad manila
Strategi:
Berpusatkan bahan
Nilai:
Taat, patuh
|
Langkah
pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
dam haji dan umrah
·
Tujuan dan
hikmah dikenakan dam
·
Jenis-jenis
dam haji dan umrah
|
1)
Guru menerangkan
pengertian dam haji dan umrah kepada murid-murid melalui kitab
2)
Guru
menceritakan tentang tujuan dan hikmah dikenekana dam
3)
Guru meminta
murid-murid membincangkan di dalam kumpulan tentang jenis-jenis dam haji dan
umrah
|
Bahan bantu mengajar:
Kitab
Strategi:
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid
Nilai:
Sabar, patuh
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Kesalahan-kesalahan
yang mewajibkan dam
·
Cara-cara
menyempurnakan dam
|
1)
Guru membuat
aktiviti sumbangsaran dengan murid-murid
2)
Murid-murid
membuat aktiviti berkumpulan bersama-sama
|
Bahan bantu mengajar:
Lembaran kerja
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Taat, patuh
|
Langkah
ketiga
( 7 minit )
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Guru mengadakan aktiviti bermain kotak beracun bersama-sama murid
|
1)
Guru
memainkan lagu dan menggerakkan kotak beracun
2)
Murid yang
terkena akan menjawab soalan didalam kotak tersebut
|
Bahan bantu mengajar:
Kotak beracun
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Patuh, taat
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 5
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 30 Mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Menyembelih
Kemahiran : Membaca, menulis, mendengar,
menaakul
Kaedah : Pendebatan
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
sentiasa menyambut Hari raya Aidiladha dan mengetahui binatang yang boleh
disembelih
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian menyembelih dan hukumnya
2) Murid
dapat mengetahui tujuan dan hikmah disyariatkan sembelih
3) Murid
dapat menyenaraikan rukun-rukun, syarat dan sunat-sunat ketika menyembelih
4) Murid dapat menceritakan cara-cara
menyembelih
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Disiplin
2) Khusyuk
3) Taat
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
skrin
pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja, alatan-alatan menyembelih
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Guru telah menunjukkan alatan-alatan maujud seperti pisau
|
1)
Guru telah
menunjukkan alatan-alatan sembelih kepada murid-murid
2)
Guru
bertanyakan kepada murid kaitan alatan-alatan sembelih dengan pembelajaran
hari ini
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid-murid
4)
Guru
mengaitkan alatan-alatan sembelih dengan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Alatan-alatan sembelih
Strategi:
Berpusatkan bahan
Nilai:
Khusyuk, taat
|
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
menyembelih dan hukumnya
·
Tujuan dan
hikmah disyaritkan sembelihan
|
1)
Guru membuka skrin
pemancar cahaya (LCD) di dalam kelas
2)
Guru
menerangkan pengertian dan hukumnya berdasakan skrin pemancar cahaya (LCD)
3)
Guru meminta
murid-murid membincangkan tujuan dan hikmah menyembelih
4)
Guru
menjelaskan tujuan dan hikmah selepas berbincang bersama murid-murid
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan
Nilai:
Disiplin, khusyuk
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Rukun, syarat
dan sunat-sunat ketika menyembelih
·
Cara-cara
menyembelih
|
1)
Guru
menerangkan rukun, syarat dan sunat ketika menyembelih kepada murid-murid
2)
Guru memberi
aktiviti kerja kumpulan kepada murid-murid
3)
Guru
melakukan aktiviti demosterasi di dalam kelas di hadapan murid-murid
|
Bahan bantu mengajar: lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid
Nilai:
Taat
|
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
1)
Membuat
kumpulan dan membuat aktiviti perdebatan
|
1)
Murid perlu
berbincang di dalam kumpulan masing-masing
2)
Melaksanakan
aktiviti perdebatan tentang pemyembelihan
3)
Guru
menerangkan semula sembelihan dengan sempurna
|
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Disiplin, taat
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 6
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 31 Mac 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Bangkai
Kemahiran : membaca, menulis, mendengar
Kaedah : permainan
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui binatang-binatang yang tidak boleh dimakan
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian bangkai
2) Murid
dapat mengetahui hukum berkaitan bangkai
3) Murid
dapat menyatakan hikmah larangan memakan bangkai
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Disiplin
2) patuh
3) Taat
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1) skrin
pemancar cahaya (LCD), kad imbasan
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Menanyangkan video binatang yang dilanggar dan binatang yang
tidak boleh disembelih
|
1)
Guru telah
menunjukkan video melalui skrin pemancar cahaya (LCD) kepada murid-murid
2)
Guru
bertanyakan kepada murid-murid tentang perkaitan video dengan tajuk hari ini
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan kepada murid-murid
4)
Guru
mengaitkan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan bahan
Nilai:
Taat, patuh
|
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
bangkai
·
Hukum bangkai
|
1)
Guru mengajar
tentang pengertian bangkai serta hukum dengan menggunakan kad imbasan
2)
Guru memberi
tugasan kumpulan
|
Bahan bantu mengajar:
Kad imbasan
Strategi:
Pemusatan guru
Nilai:
Disiplin, taat
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Hikmah
larangan memakan bangkai
|
1)
Guru
mengadakan aktiviti syarahan di dalam kelas
2)
Guru meminta
murid menceritakan hikmah larangan memakan bangkai
3)
Guru memberi
keterangan tentanng hikmah memakan bangkai
|
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
Patuh, taat
|
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
|
1)
Guru membuat
aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid di dalam kelas.
2)
Murid-murid
diminta membuat aktiviti di dalam kumpulan bersama-sama.
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
Disiplin, patuh
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 7
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 1 April 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Udhiyyah
Kemahiran : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah : Menyanyi
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui binatang udhiyyah ini kebiasaan digunakan ketika waktu menyembelih
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian udhiyyah dan hukumnya
2) Murid
dapat mengetahui tujuan dan hikmah disyariatkan udhiyyah
3) Murid
dapat menyenaraikan jenis haiwan yang boleh dibuat udhiyyah
4) Murid dapat menyatakan hukum
pembahagian daging
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) khusyuk
2) patuh
3) hormat
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
skrin
pemancar cahaya (LCD), kad imbasan, kad gambar
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Gambar binatang udhiyyah
o
Lembu
o
Kambing
o
Kerbau
o
Biri-biri
atau kibas
o
unta
|
1)
Guru telah
menunjukkan gambar binatang-binatang udhiyyah
2)
Guru
menanyakan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
3)
Murid
menjawab dengan bantuan guru
4)
Guru
menerangkan gambar yang dikaitkan dengan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Kad gambar
Strategi:
Pemusatan bahan
Nilai:
Patuh, hormat
|
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
udhiyyah dan hukumnya
·
Tujuan dan
hikmah udhiyyah
|
1)
Guru telah
membuka skrin pemancar cahaya (LCD)
2)
Guru menerangkan
pengertian udhiyyah dan hukumnya kepada murid-murid berdasakan skrin pemancar
cahaya (LCD)
3)
Guru meminta
murid-murid membincangkan tentang tujuan dan hikmah udhiyyah
4)
Guru memberi
latihan kepada murid-murid dan membincangkan bersama-sama
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan guru, pemusatan murid
Nilai:
Patuh, hormat
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Jenis haiwan
yang boleh dijadikan udhiyyah
·
Hukum
pembahagian daging udhiyyah
|
1)
Guru
menunjukkan gambar binatang yang di udhiyyahkan menggunakan kad imbas
2)
Guru turut
memberi penerangan tentang hukum pembahgian daging udhiyyah
3)
Guru membuat
aktiviti kumpulan bagaimana pembahgian daging udhiyyah
|
Bahan bantu mengajar:
Kad imbas
Strategi:
Pemusatan murid dan pemusatan guru
Nilai:
Patuh, hormat
|
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
|
1)
Guru
melakukan aktiviti menyanyi bersama murid-murid
2)
Guru
menyayikan terlebih dahulu lagu kemudian diikuti oleh murid
3)
Guru memantau
nyanyian murid-murid
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya(LCD)
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
Disiplin,patuh
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 8
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 2 April 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Akikah
Kemahiran : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah : Perbandingan
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
mengetahui bahawa akikah ini diadakan sempena menyambut kelahiran bayi baru
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian akikah dan hukumnya
2) Murid
dapat mengetahui tujuan dan hikmah ibadah akikah
3) Murid
dapat menceritakan hukum daging sembelihan akikah
4) Murid dapat membezakan antara udhiyyah
dan akikah
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Taat
2) Sabar
3) hormat
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
kad
manila, kitab, lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD)
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
||||||||||
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
||||||||||
Set induksi
( 5 minit )
|
Video majlis mencukur rambut bayi yang tumbuh di atas kepalanya
|
1)
Guru telah
menunjukkan video di dalam kelas
2)
Guru bertanyakkan
kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
3)
Murid
menjawab dan diberi secara jelas oleh guru
4)
Guru
menerangkan kaitan video tersebut pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan bahan
Nilai:
Taat, hormat
|
||||||||||
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
akikah dan hukumnya
·
Hikmah
disyariatkan akikah
|
1)
Guru
menerangkan pengertian akikah dan hukumnya berdasakan kitab
2)
Guru
menceritakan hikmah disyariatkan akikah kepada murid-murid
3)
Guru meminta
murid-murid membuat aktiviti kumpulan dan bincangkan tentang hikmahnya
|
Bahan bantu mengajar:
Kitab
Strategi:
Pemusatan guru
Nilai:
Hormat
|
||||||||||
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Hukum daging
sembelihan akikah
·
Perbezaan
udhiyyah dan akikah
|
1)
Guru
menerangkan kepada murid tentang hukum daging sembelihan akikah
2)
Guru meminta
murid-murid membincangkan perbezaan udhiyyah dan akikah
3)
Guru akan
menerangkan dengan lebih terperinci tentang perbezaan tersebut dengan
murid-murid
|
Strategi:
Pemusatan murid, pemusatan guru
Nilai:
Disiplin, hormat
|
||||||||||
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
Perbezaan udhiyyah dan akikah
|
1)
Guru telah
mengadakan aktiviti membanding beza antara udhiyyah dan akikah untuk
murid-murid
2)
Guru akan
memberi pengulasan dengan lebih terperici antara perbezaan ini
|
Bahan bantu mengajar:
Kad manila
Strategi:
Pemusatan bahan
Pemusatan murid
Nilai:
Disiplin,taat
|
||||||||||
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Minggu 9
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 3 April 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Attimat
Kemahiran : Bercerita, komunikasi, membaca, mendengar
Kaedah : Bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
dapat membezakan makanan yang halal untuk dimakan dan makanan yang haram untuk
dimakan
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian attimat dan hukumnya
2) Murid
dapat mengetahui tujuan dan hikmah memakan makanan yang halal
3) Murid
dapat menceritakan binatang yang halal
dan haram
4) Murid dapat memahami untuk menjauhi
makanan dan minuman yang haram
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Taat
2) Khusyuk
3) patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
lembaran kerja, skrin pemancar cahaya (LCD),
kad gambar
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Guru menunjukkan gambar makanan dan minuman yang halal dimakan
dan tidak halal
|
1)
Guru
menunjukkan gambar makanan dan minuman yang halal dan tidak halal
2)
Guru
bertanyakkan kaitan gambar tersebut dengan pembelajaran hari ini
3)
Murid
menjawab dan guru memberi penjelasan
4)
Guru memberi
penjelasan dan kaitkan gambar tersebut dan pelbelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Kad gambar
Strategi:
Pemusatan bahan
Nilai:
Taat, khusyuk
|
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
attimat dan hukumnya
·
Tujuan dan
hikmah memakan makanan yang halal
|
1)
Guru membuka
skrin pemancar cahaya (LCD) dan menerangkan pengertian attimat dan hukumnya
2)
Guru meminta
murid melakukan aktiviti kumpulan dan membincangkan tujuan dan hikmah memakan
makanan yang halal
3)
Guru akan
menerangkan dengan lebih terperinci tentang makanan halal di hadapan
murid-murid
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD), lembaran kerja
Strategi:
Pemusatan guru
Pemusatan murid
Nilai:
Taat, patuh
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Binatang
halal dan haram
·
Jauhi
perkara-perkara haram
|
1)
Guru
melakukan aktiviti perbincangan bersama murid-murid
2)
Guru dan
murid-murid bersama-sama membincangkan tajuk yang diberikan
3)
Guru menyemak
jawapan daripada murid-murid
|
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
Khusyuk, patuh
|
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
|
1)
Guru
melakukan aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
2)
Guru dan
murid-murid bersama-sama membincangkan binatang yang haram dimakan dan
binatang yang halal dimakan
3)
Guru menyemak
jawapan murid-murid
|
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
Khusyuk, patuh
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
|
Catatan
refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat
menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi
perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya
berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan
pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.
Minggu 10
Nama : Aini Najeeha Binti Ebeno
Hatop
Mata pelajaran : Ibadat
Kelas : 6 syafie
Tarikh : 4 April 2019
Masa : 4.00 petang – 4.30 petang
Bilangan : 28 orang murid
Tajuk : Solat ketika darurat
Kemahiran : menaakul, membaca, mendengar
Kaedah : simulasi
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Murid
dapat mengetahui melaksanakan solat ketika darurat
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Murid
dapat menyatakan pengertian solat ketika darurat dan hukumnya
2) Murid
dapat menceritakan cara-cara solat ketika darurat
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1) Bersoal
jawab
2) Membanding beza
3) Merumus
PENERAPAN NILAI :
1) Disiplin
2) Khusyuk
3) Sabar
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1)
skrin
pemancar cahaya (LCD), kad gambar, kad imbasan
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN / ALAT
|
Pendahuluan
( 2 minit )
|
Bacaan doa belajar :
بسم الله الرحمن
الرحيم
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين رب اشرح لي صدري ويسرلي أمري
واحلل عقدة من لسانى يفقهوا قولى
|
1)
Guru meminta
murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar
2)
Murid-murid
membaca doa belajar dengan bimbingan guru
|
Nilai:
Disiplin,khusyuk
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Menanyangkan video orang solat ketika darurat
|
1)
Guru membuka
video orang ketika solat dalam darurat
2)
Guru
bertanyakkan kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
3)
Murid
menjawab dengan jelas
4)
Guru
menerangkan kaitan video tersebut dengan pembelajaran hari ini
|
Bahan bantu mengajar:
Skrin pemancar cahaya (LCD)
Strategi:
Pemusatan bahan
Nilai:
khusyuk
|
Langkah pertama
( 6 minit )
|
·
Pengertian
solat ketika darurat dan hukumnya
|
1)
Guru telah
menggunakan kad imbasan untuk pengertian
2)
Guru memberi penjelasan
secara terperinci kepada murid-murid
|
Strategi:
Pemusatan guru
Nilai:
patuh
|
Langkah kedua
( 8 minit )
|
·
Cara-cara
solat ketika darurat
|
1)
Guru membuat
aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid tentangcara melaksanakan solat
ketika darurat
2)
Guru menerangkan
dengan lebih terperinci untuk menunaikan solat ketika darurat
|
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
patuh
|
Langkah ketiga
( 7 minit)
|
Aktiviti penilaian berdasakan isi pelajaran :
|
1)
Guru
melakukan aktiviti simuasi diantara murid-murid
2)
Guru menyemak
simulasi cara-cara solat ketika darurat bersama murid-murid
|
Strategi:
Pemusatan murid
Nilai:
disiplin
|
Penutup
( 2 minit )
|
Rumuskan isi pelajaran yang dipelajari
|
Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid
|
|
Catatan refleksi: Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana
pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang
sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami
isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam
kehidupan.
Langgan:
Catatan (Atom)